چه كسی را به همسری برگزینیم؟ ملاكهای انتخاب همسر

مجموعه: دانستنی های قبل از ازدواج, فرهنگی
تاریخ انتشار: 2018-01-22
نویسنده:mehrdadno
تعداد بازدید: 41
چه كسی را به همسری برگزینیم؟ ملاكهای انتخاب همسر
اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

چه كسی را به همسری برگزینیم؟

بیشترین مشكلاتی كه در «زندگی خانوادگی» به وجود می‌آید، به خاطر این است كه دختر و پسر در اینجا به خطا رفته‌اند و همسر متناسب با خود را انتخاب نكرده‌اند.

معیارها و ملاك‌ها و خصوصیات و صفاتی كه در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود، دو نوع است:

الف) آنهایی كه ركن و اساسند و برای یك زندگی سعادتمند حتماً لازمند.

ب) آنهایی كه شرط كمال هستند و برای بهتر و كاملتر شدن زندگی‌اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارند.

ملاكهای انتخاب همسر :

  • تدین
  • اخلاق نیك
  • شرافت خانوادگی
  • عقل
  • سلامت جسم و روح
  • زیبایی
  • علم و سواد
  • كفو همدیگر بودن

 

اول- تدین 

انسانی كه دین ندارد، هیچ ندارد، هر چه هم داشته باشد، هیچ محسوب می‌شود. انسان دیندار، هرگز نمی‌تواند با همسر بی‌دین، كنار بیاید و با هم
زندگی سعادتمندانه‌ای داشته باشند. انسان متدین، ممكن است بتواند  نقصهای دیگر همسرش را تحمل كند اما بی دینی او را هرگز نمی تواند تحمل نماید.

از ثمره‌های تدین می توان به موارد زیر اشاره كرد.

الف) عفت، ب) حجاب، ج) نجابت، د) حیا

انسان به هر اندازه كه عفیف و نجیب و پاك باشد، به همان اندازه «متدین» است. هر چند كه خودش متوجه نبوده و متعقد به دین نباشد. عفت و نجابت و پاكی و اصولاً هر صفت و خصوصیتی كه كمال محسوب شود، جزئی از دین است.

دوم- اخلاق نیك (ویژگی اساسی و حتمی برای طرفین)

منظور از «اخلاق نیك» تنها «خنده‌رویی و خوش خلقی اصطلاحی» نیست، زیرا خندیدن و . . . .  در بعضی از مواقع ، نه تنها مطابق اخلاق نیست، بلكه ضد اخلاق است. بلكه منظور از اخلاق نیك، «صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع» می‌باشد.

پیامبر اكرم (ص) می‌فرماید: با كسی كه اخلاق و دینش مورد پسند باشد، ازدواج انجام دهید و اگر چنین نكنید، فتنه و فساد بزرگی در زمین بوجود خواهد آمد.

بدزبانی، زبان درازی، نیش زدن با زبان، بی ادبانه و بی پروا سخن گفتن و فحش دادن از نمونه‌های برجستة «بداخلاقی» است. و خوش زبانی، نرم خوی در سخن و مؤدبانه سخن گفتن، از نشانه بارز «خوش اخلاقی» می‌باشد.

«حسادت» از نشانه‌های مهم « اخلاق بد» است و «بزرگواری» از نمونه‌‌های برجستة «اخلاق پسندیده» است.

زندگی با انسان «كج خلق» بسار مشكل است و زندگی با افراد «خوش خلق» و «خوش برخورد» به انسان نشاط و امید می‌دهد. خوش خلقی یكی از نشانه‌های «ایمان» است بدخلقی، از نمونه‌های «ضعف ایمان».

بیشتر بخوانید:  پدر بودن یا پدر خوب بودن، مسئله این است

لجاجت و دورنگی، لطمه‌های سنگینی به زندگی خانوادگی وارد می‌كند.

(مظاهری/ جوانان و انتخاب همسر)

از حضرت محمد (ص) در مور نشانه‌های مؤمن سؤال كردند حضرت فرمود: نشانه‌های مؤمن این است كه رئوف است و می فهمد و حیا دارد. از حضرت علی (ع‌) پرسیدند. نشانه‌های مؤمن چیست؟ حضرت فرمودند: نشانة مؤمن این است كه نگاه می‌كند آنچه خدا  از حق و حقیقت به او واجب كرده، دنباله رو آن می‌شود و نگاه می‌كند به آنچه با حق مخالف است، از آن دوری می جوید اگر چه باطل با او فامیل نزدیك باشد بنابراین فرد مؤمن مهربان رئوف و با معرفت است، شرم و حیا دارد وحق جو است و نسبت به باطل بیزار است. اگر فردی را كه ما برای زندگی مشترك در نظر گرفتیم دارای این صفات باشد.

دیگر حق همسر را پایمان نخواهد كرد.

نسبت به همسر، دلسوز خواهد بود.

در اختلاف‌های خانوادگی هنگامی كه متوجه اشتباهش شد عذرخواهی خواهد كرد چرا كه قرار است دنباله رو حق و حقیقت باشد.

دیگر زحمات همسر را نایده نمی‌گیرد زیرا كه فهم و شعور و معرفت دارد.

از حرف‌های ركیك و زننده و همچنین كارهای بد و ناپسند دوری خواهد كرد چون شخص با حیایی است.

اصولاً  شخص بد اخلاق، حداقل یك كمبود در  خود احساس می‌كند. و به همین علت، خود را نسبت به دیگران ناقص تلقی كرده و به مرور زمان و با فكرهای ناصحیحی كه در مقایسه خود با دیگران می نماید اعصاب و روانش دچار تزلزل شدید شده تاجایی كه تحمل شنیدن و یا دیدن كوچك‌ترین رفتار متضاد با ایده و روش خود ندارد و به همین خاطر ظرفیت‌اش پرگشته و عكس العمل نشان می‌دهد و این عكس العمل حربه‌ای است كه در حقیقت برای پیرو نمودن دیگران به كار می بندد و از این رو شما تا از او اطاعت می كنید، داد و فریادی از او نمی‌شنوید اما   هنگامی كه كارها بر خلاف آنچه او می خواهد اتفاق افتاده باشد و یا بخواهد اتفاق بیفتد، این قشقرق را به پا خواهد كرد.

(اسداللهی فرد/ گفتنی‌های ازدواج)

سوم- شرافت خانوادگی (شرط اساسی و حتمی برای طرفین)

منظور از «شرافیت خانوادگی» شهرت و ثروت و موقعیت اجتماعی نیست، بلكه منظور «نجابت و پاكی و تدین‌ و . . . . » است.

ازدواج با یك فرد، مساوی است با پیوند با یك خانواده و فامیل و نسل!

در مسأله « انتخاب همسر» معقول نیست كه انسان بگوید: « من می‌خواهم با خود این فرد ازدواج كنم و كاری به خانواده و فامیل او ندارم. . . . »زیرا ؛ این فرد جزئی از همان خانواده و فامیل است و مسلم است كه بسیاری از صفات اخلاقی، روحی، عقلی و جسمی آن خانواده و فامیل، از راه وراثت و تربیت و محیط عادات به این فرد منتقل شده است. اگر تو با آنان كار نداشته باشی، آنان با تو كار دارند! هرگز نمی‌توانی همسرت را از آنان و آنان را از همسرت جدا كنی. خودت هم نمی توانی رابطه‌ات را با آنان قطع كنی. یك عمر باید با آنها معاشرت و زندگی نمایی. اگر خانواده و خویشان همسر، ناباب و فاسد باشند، انسان را «زجر كش» می كنند و از دخالت‌های آنان در  زندگی و از ارتباط با آنان نمی‌شود بكلی جلوگیری كرد.

بیشتر بخوانید:  آیا شما یک همسر ولخرج دارید ؟

بدنامی یا خوشنامی آنان، تا آخر عمر همراه انسان است و در زندگی تأثیر می گذارد، تحمل بدنامی آنان، بسیار مشكل خواهد بود. صفات و خصوصیات آنان، در فرزندان آینده،‌ تأثیر دارد. البته «استثناء» نیز وجود دارد یعنی از خانواده بد، گاهی فرزندان شایسته و خوب بیرون می آیند اما بدون تردید او آثاری از آن ریشة مشترك، را در وجودش دارد. كه ممكن است در مواقع و حالا «عادی» ظاهر نشود.

(مظاهری/ جوانان و انتخاب همسر)

چهارم- عقل ( شرط اساسی برای طرفین)

برای ایجاد «زندگی سعادتمندانه» ، به «عقل و فهم سالم » نیاز است.

امام  علی (ع) می‌فرماید: بپرهیزید از ازدواج با احمق! زیرا مصاحبت  و زندگی با او بلا است و فرزندانش نیز تباه می شوند.

توجه: ممكن است انسانی «با سواد» باشد اما «عاقل» نباشد. و یا عاقل باشد اما با سواد نباشد.

یعنی «با سواد بودن» مساوی با «عاقل بودن»« نیست؛ همانگونه كه عاقل بودن نیز مساوی با با سواد بودن نمی‌باشد. البته «علم» و «عقل» بر یكدیگر تأثیر دارند اما عین هم نیستند. البته بعضی از زرنگیها و زد و بندها و حیله گیریها را نباید به حساب عقل گذارد و انجام دهندة آنها را عاقل نامید.

پنجم- سلامت جسم و روح

اسلام از ازدواج با بعضی از بیماران، نهی فرموده است: مانند بیمارانی كه دارای بیماری‌هایی از قبیل جزام، جنون و برص باشند. همانطور كه قبلاً هم اشاره شد بعضی از بیماری‌های جسمی و روانی، اهمیت چندانی ندارند و مانع انجام وظایف همسری نشده و لطمه‌ای به زندگی نمی زنند و می توان آنها را تحمل كرد و یا با معالجه و مراقبت، درمان و برطرف نمود.

ششم – زیبایی:

«زیبایی » یك امتیاز است و در شیرینی و سعادت «زندگی زناشویی» تأثیر بسزایی دارد. دو انسان كه می‌خواهند به عنوان همسر و یاور، كانونی سعادتمندانه تشكیل دهند و تا پایان عمر در كنار هم با صفا و صمیمیت و عشق و محبت زندگی كنند. لازم است یكدیگر را از هر جهت دوست داشته باشند و از اندام و چهره و شكل ظاهری هم خوششان بیاید.

بیشتر بخوانید:  ویژگی های اخلاقی همسر تان را تغییر دهید

زیبایی، یك معیار و اندازه معین و «قانون استاندارد» ندارد كه بشود افراد را با آن سنجید، بلكه- تا حدودی به سلیقة ‌افراد بستگی دارد. حتی ممكن است فردی در نظر كسی زیبا باشد و در نظر دیگری زشت.

زیبایی،‌ یك خصوصیت نسبی است و لازم نیست كه در حد عالی باشد، بلكه مهم آن است كه دو همسر، یكدیگر را بپسندند و از هم خوششان بیاید و دلخواه هم باشند.و كسی كه تدین و ایمان و عفت و ارزشهای اصیل و  حقیقی را زیر بنای زندگی قرار داد و «زیبایی» را به عنوان یك «امتیاز كلی» در كنار آنها به حساب آورد،  گذشت زمان نمی‌تواند آن زندگی را فرسوده كند. زیرا خدای مهربان، به پاداش تدین همسران با ایمان، چنان محبت و اشتیاق شدیدی در قلبهای پاك آنان قرار می‌دهد. كه هیچ عاملی حتی سپری شدن دوران جوانی و شادابی، نمی‌تواند آن را سرد و كرده از بین ببرد.

بنابراین پیوندی كه بر اساس ارزشهای الهی پدید آمده باشد «پیوندی جاودانه» است و پیوندی كه چنین نباشد «ناپایدار» خواهد بود.

(مظاهری/ جوانان و انتخاب همسر)

هفتم- علم و سواد

این «ویژگی» در امر «انتخاب همسر» و زندگی مشترك، مورد توجه است و امتیازی برای همسر شایسته محسوب می‌شود و در تكامل و رشد زندگی و انجام وظایف همسری و تربیت فرزند و . . . .  تأثیر نیكویی دارد. اما این خصومت نیز (مانند زیبایی) «شرط كمال» است نه « ركن و اساس» و باید در كنار صفات و معیارهای اصلی و اساسی بررسی شود نه مستقل.

علم بدون تعهد و ایمان همیشه مضر است، همانند «زیبایی» بدون ایمان و عفت.

هشتم – كفو همدیگر بودن 

ازدواج نوعی «تركیب بین دو انسان و دو خانواده» است. زندگی مشترك یك «پدیدة مركب» است كه اجزاء اصلی و اساسی آن «زن و مرد» می‌باشند. هر قدر بین این دو عنصر، همانگی، همفكری تناسب و سنخیت روحی و اخلاقی و جسمی باشد، این «تركیب» استوارتر، مستحكم‌تر، پرثمرتر، شیرین‌تر، لذت بخش‌تر و جاودانه تر خواهد بود؛ و هر چه این تناسب و هماهنگی كمتر باشد، زندگی سست‌تر، تلختر ، كم ثمرتر و ناپایدارتر خواهد بود.

**کپی برداری از این مطلب  ، فقط با ذکر منبع و درج لینک به آدرس منبع آزاد است . 

۱۰۱ توصیه برای موفقیت

از كانال تلگرم ما دیدن كنید

اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چه كسی را به همسری برگزینیم؟ ملاكهای انتخاب همسر”

قالب تفریحی