دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)

مجموعه: دانستنی های قبل از ازدواج, فرهنگی
تاریخ انتشار: 2018-01-24
نویسنده:mehrdadno
تعداد بازدید: 72
دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)
اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دوران نامزدی :

از چند جهت لازم است كه بین عقد و عروسی فاصله‌ای باشد: 2tafavot-farhangi

دختری كه چندین سال در یك خانواده زندگی كرده و با افراد خانواده بخصوص پدر و مادرش  انس شدیدی دارد، و جدایی از آنان برایش سخت است، صلاح نیست كه ناگهان او را از خانواده‌اش جدا كنند، زیرا از نظر عاطفی به او لطمه وارد می‌ شود. بلكه لازم است برای این جدایی، به تدریج در او  آمادگی ایجاد شود.

دختر و پسری كه تاكنون مسؤولیت زندگی‌ به عهدة پدر و مادر بوده است،‌ آمادگی آن را ندارند كه یك مرتبه كل مسئوولیت زندگی را به دوش بگیرند. بلكه فرصتی لازم دارد كه خود را برای پذیرش بار  مسؤولیت زندگی مشترك آماده كنند.

دختر و پسری كه تا چندی قبل با هم بیگانه بوده‌اند، برایشان سخت است كه یك مرتبه و بدون مقدمه در كنار هم قرار گیرند و با هم زندگی مستقل را شروع كنند لازم است مدتی بگذرد تا با هم انس بگیرند و آماده زندگی با هم باشند.

ممكن است دختر و پسر، بنا به دلائلی- مانند ادامة تحصیل یا سربازی- آمادگی زندگی مشترك و مستقل را نداشته باشند، اما آمادگی نامزدی را داشته باشند. پس، نامزد می‌شوند تا هنگامی كه آن موانع برطرف شد، عروسی كنند.

والدین دختر و پسر نیز برای عروسی عزیرانشان،‌ احتیاج به آمادگی دارند. دوران نامزدی، فرصت لازم را برای این آمادگی، در اختیارشان می گذارد و . . . .

فایده‌های دوران نامزدی و وظایف دختر و پسر در این دوران:

۱) افزایش شناخت نسبت به یكدیگر،‌ برای تفاهم بیشتر،

هر چند كه دختر و پسر ، در مرحلة گزینش، باید شناخت كافی نسبت به هم پیدا كرده باشند اما علاوه بر آن شناخت، باید در دوران نامزدی، آشنایی ملموستر و محسوس‌تر و بیشتری از یكدیگر پیدا كنند و بار و حیات و اخلاق و دیدگاههای هم بیشتر آشنا شوند.

بیشتر بخوانید:  راهنمایی هایی در خصوص ارگاسم زنان و رسیدن به اوج لذت جنسی در خانم ها

۲) اصلاح و تربیت:

اگر كسی صفت و خصوصیتی را در نامزدش مشاهده كند كه مورد پسندش نباشد و بخواهد آن را برطرف و یا اصلاح كند و یا صفت وحالتی را در او ایجاد كند. بهترین دوران برای این «اصلاح و تغییر و تربیت» دوران نامزدی است. چون هنوز روابطشان عادی نشده و نسبت به هم احترام و محبت‌ خاصی قائلند، در نتیجة: پذیرششان از همدیگر بیشتر است و زمینة تحول و تغییر و اصلاح و مساعدتر است.

۳) افزایش محبت:

یكی از شرط‌های مهم و اصلی سعادت در زندگی زناشویی «محبت» است. و زمینة آن باید قبل از عقد فراهم شده باشد. اما دوران نامزدی، بهترین فرصت است برای افزایش و تحكیم محبت. رفتار و گفتار و تمام اعمال نامزدها، در افزایش محبت و یا كاهش آن، مؤثر است.

بنابراین، دختر و پسر باید كاملاً مواظب اعمال خود باشند و از هر عمل پسندیده‌ای كه باعث افزیش محبت می‌‌شود، كوتاهی نكنند و از كارهایی كه موجب دلسردی و كاهش محبت می شود،‌ اجتناب كنند.

۴) ایجاد امید نسبت به زندگی آینده :

«امید» نیز نقش مهمی در سعادت زندگی مشترك دارد. نامزدها باید از ایجاد و تقویت امید در دلهای یكدیگر كوتاهی نكنند، با سخنان پر امید و رفتار متین و مطمئن می‌توانند این كار را انجام دهند.

۵) پایه ریزی استقلال زندگی آینده:

دختر و پسر – معمولاً قبل از ازدواج، وابسته به زندگی پدر و مادر هستند، كه باید این «وابستگی» تبدیل به «استقلال» گردد. دوران نامزدی، فرصت مناسبی برای پی ریزی این استقلال است. نامزدها باید برای آینده، طرح و برنامه بریزند، اهداف و دورنماها وافقهای زندگی آینده را ترسیم نمایند و راههای وصول به آنها را بررسی كنند.

۶) بها دادن به احساسات و عواطف همدیگر:

نامزدها باید مواظف عواطف و احساسات یكدیگر باشند و به آنها بها و جواب مناسب دهند. بعضی از نامزدها، به عواطف و احساسات لطیف نامزدیشان، بهای لازم را نمی‌دهند و به او «بی‌اعتنایی» می‌كنند و خیال می‌كند این كارشان باعث عزیزتر شدنشان می‌شود و حال آنكه كاملاً برعكس است و چنین رفتاری باعث جریحه‌دار شدن عواطف نامزدشان می‌ شود و در نتیجه كینة او را به دل می‌گیرد و ممكن است لطمه‌های سنگینی به زندگی شان بزند.

بیشتر بخوانید:  آموزش برقراری رابطه جنسی برای نو عروس ها

دختر باید سنگین و متكبر باشد. اما در مقابل نامحرمان، نه در برخورد با نامزد شرعی‌اش! دختران متدین و با عفت بدانند كه این كارها، لازمة تدین و عفت نیست بلكه حرام است. معنا ندارد كه دختر، در مقابل نامزدش كه به او محرم است و در حقیقت شوهر اوست،‌ خود را مخفی كند.

۷) هدیه دادن:

«هدیه» در جلب دلها و افزایش محبت، نقش عجیبی دارد. لازم نیست كه هدیه، گرانقیمت باشد، بكله لازم است زیبا و مورد علاقة طرف باشد و مهمتر آنكه: ظریفانه داده شود! هدیه دادن، ظرافت و سلیقة‌ خاصی را می‌طلبد!

این هم فراموش نشود كه: هدیه دادن باید از دو طرف باشد، نه اینكه فقط پسر به دختر یا دختر به پسر بدهد.

۸) نامه نگاریهای محبت آمیز:

نوشتن نامه‌های عاشقانه و پر محبت و با صفا، تأثیر نیكویی در افزایش محبت و استحكام رابطة بین نامزدها دارد. حتی اگر دو نامزد به هم نزدیك باشند و همیشه یكدیگر را ببینند، باز هم نوشتن نامه تأثیر خوبی را دارد. همسرانی را می‌شناسیم كه پس از گذشت سالها از زمان ازدواجشان، هنوز نامه‌های دوران نامزدی را نگه داشته و مطالعه می‌كنند و برایشان خاطره انگیر و لذت بخش است.

۹) ملاقاتهای صمیمانه:

دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یادماندنی، دیدارهای دوستانه و عاشقانه داشته باشند. این كار نه تنها خلاف عفت نیست بلكه باعث تقویت عفت در هر دو می‌شود. در این ملاقاتها، با یكدیگر صحبت‌های محبت آمیز داشته باشند و به همدیگر عشق و علاقه و محبت نشان دهند و دربارة زندگی آینده شان گفتگو كنند و به هم دلگرمی وامید بدهند و با هم به گردش و تفریح و مسافرت بروند.

بیشتر بخوانید:  عکس های بازیگران کنار همسرانشان

۱۰) مسافرت‌های كوتاه:

زمینه مناسبی است كه در آن جنبه‌های مثبت و منفی اخلاق انسان بطور ناخودآگاه بروز كند و در نتیجه زمینة‌ خوبی است برای شناخت بیشتر. و یكی از دلائل اهمیت مسافرت در این دوران این است كه هنوز زندگی رسمی شروع نشده است و هر دو طرف، آمادگی و انعطاف زیادی دارند تا در مقابل انتقاد و پیشنهاد سازندة‌ همسر خود، به اصلاح خویشتن بپردازند.

۱۱) شركت مشترك در محفلهای معنوی:

از برنامه‌های سازندة این دوران، كه در رشد روحی و اخلاقی و افزایش انس و تفاهم بین همسران مؤثر است و بر شكوه این دوران شكوهمند می‌افزاید، شركت مشترك در محافل و مجالس دینی علمی و اخلاقی است.

۱۲) فراگیری علوم و فنون ادارة زندگی و همسرداری و مطالعة كتابهایی در این باره:

بسیاری از جوانان، دربارة مسئل گوناگون، معلومات فراوانی دارند، اما دربارة همسرداری و ادراة زندگی آینده‌شان، هیچ نمی دانند و یا بسیار كم است . و لازم است با فراگیری علوم و فنون در این زمینه اطلاعات خود را بالاتر برده تا زندگی بهتری داشته باشند

مدت دوران نامزدی : نمی توان مدت خاصی بیان كرد، بلكه به موقعیت و سلیقة افراد بستگی دارد. اما می توان گفت: اگر وضعیت خاصی وجود نداشته باشد (مانند دوران سربازی یا ادامة تحصیل و . . . ) دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند حدود «۶ الی ۹ ماه» برای این دوران زمان مناسبی به نظر می آید.

**کپی برداری از این مطلب  ، فقط با ذکر منبع و درج لینک به آدرس منبع آزاد است . 

بیشتر بخوانید :

چه كسی را به همسری برگزینیم؟ ملاكهای انتخاب همسر

۱۰ نباید مردانه برای قرار ملاقات اول

 

از كانال تلگرم ما دیدن كنید

اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)”

قالب تفریحی