دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)

مجموعه: دانستنی های قبل از ازدواج, فرهنگی
تاریخ انتشار: 2018-01-24
نویسنده:مهرداد
تعداد بازدید: 524
دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)
loading...
اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

دوران نامزدی :

از چند جهت لازم است که بین عقد و عروسی فاصله‌ای باشد: 2tafavot-farhangi

دختری که چندین سال در یک خانواده زندگی کرده و با افراد خانواده بخصوص پدر و مادرش  انس شدیدی دارد، و جدایی از آنان برایش سخت است، صلاح نیست که ناگهان او را از خانواده‌اش جدا کنند، زیرا از نظر عاطفی به او لطمه وارد می‌ شود. بلکه لازم است برای این جدایی، به تدریج در او  آمادگی ایجاد شود.

دختر و پسری که تاکنون مسؤولیت زندگی‌ به عهده پدر و مادر بوده است،‌ آمادگی آن را ندارند که یک مرتبه کل مسئوولیت زندگی را به دوش بگیرند. بلکه فرصتی لازم دارد که خود را برای پذیرش بار  مسؤولیت زندگی مشترک آماده کنند.

دختر و پسری که تا چندی قبل با هم بیگانه بوده‌اند، برایشان سخت است که یک مرتبه و بدون مقدمه در کنار هم قرار گیرند و با هم زندگی مستقل را شروع کنند لازم است مدتی بگذرد تا با هم انس بگیرند و آماده زندگی با هم باشند.

ممکن است دختر و پسر، بنا به دلائلی- مانند ادامه تحصیل یا سربازی- آمادگی زندگی مشترک و مستقل را نداشته باشند، اما آمادگی نامزدی را داشته باشند. پس، نامزد می‌شوند تا هنگامی که آن موانع برطرف شد، عروسی کنند.

والدین دختر و پسر نیز برای عروسی عزیرانشان،‌ احتیاج به آمادگی دارند. دوران نامزدی، فرصت لازم را برای این آمادگی، در اختیارشان می گذارد و . . . .

فایده‌های دوران نامزدی و وظایف دختر و پسر در این دوران:

۱) افزایش شناخت نسبت به یکدیگر،‌ برای تفاهم بیشتر،

هر چند که دختر و پسر ، در مرحله گزینش، باید شناخت کافی نسبت به هم پیدا کرده باشند اما علاوه بر آن شناخت، باید در دوران نامزدی، آشنایی ملموستر و محسوس‌تر و بیشتری از یکدیگر پیدا کنند و بار و حیات و اخلاق و دیدگاههای هم بیشتر آشنا شوند.

بیشتر بخوانید:  پدر بودن یا پدر خوب بودن، مسئله این است

۲) اصلاح و تربیت:

اگر کسی صفت و خصوصیتی را در نامزدش مشاهده کند که مورد پسندش نباشد و بخواهد آن را برطرف و یا اصلاح کند و یا صفت وحالتی را در او ایجاد کند. بهترین دوران برای این «اصلاح و تغییر و تربیت» دوران نامزدی است. چون هنوز روابطشان عادی نشده و نسبت به هم احترام و محبت‌ خاصی قائلند، در نتیجه: پذیرششان از همدیگر بیشتر است و زمینه تحول و تغییر و اصلاح و مساعدتر است.

۳) افزایش محبت:

یکی از شرط‌های مهم و اصلی سعادت در زندگی زناشویی «محبت» است. و زمینه آن باید قبل از عقد فراهم شده باشد. اما دوران نامزدی، بهترین فرصت است برای افزایش و تحکیم محبت. رفتار و گفتار و تمام اعمال نامزدها، در افزایش محبت و یا کاهش آن، مؤثر است.

بنابراین، دختر و پسر باید کاملاً مواظب اعمال خود باشند و از هر عمل پسندیده‌ای که باعث افزیش محبت می‌‌شود، کوتاهی نکنند و از کارهایی که موجب دلسردی و کاهش محبت می شود،‌ اجتناب کنند.

۴) ایجاد امید نسبت به زندگی آینده :

«امید» نیز نقش مهمی در سعادت زندگی مشترک دارد. نامزدها باید از ایجاد و تقویت امید در دلهای یکدیگر کوتاهی نکنند، با سخنان پر امید و رفتار متین و مطمئن می‌توانند این کار را انجام دهند.

۵) پایه ریزی استقلال زندگی آینده:

دختر و پسر – معمولاً قبل از ازدواج، وابسته به زندگی پدر و مادر هستند، که باید این «وابستگی» تبدیل به «استقلال» گردد. دوران نامزدی، فرصت مناسبی برای پی ریزی این استقلال است. نامزدها باید برای آینده، طرح و برنامه بریزند، اهداف و دورنماها وافقهای زندگی آینده را ترسیم نمایند و راههای وصول به آنها را بررسی کنند.

۶) بها دادن به احساسات و عواطف همدیگر:

نامزدها باید مواظف عواطف و احساسات یکدیگر باشند و به آنها بها و جواب مناسب دهند. بعضی از نامزدها، به عواطف و احساسات لطیف نامزدیشان، بهای لازم را نمی‌دهند و به او «بی‌اعتنایی» می‌کنند و خیال می‌کند این کارشان باعث عزیزتر شدنشان می‌شود و حال آنکه کاملاً برعکس است و چنین رفتاری باعث جریحه‌دار شدن عواطف نامزدشان می‌ شود و در نتیجه کینه او را به دل می‌گیرد و ممکن است لطمه‌های سنگینی به زندگی شان بزند.

بیشتر بخوانید:  مراحل یک رابطه عاشقانه به چه ترتیب است؟

دختر باید سنگین و متکبر باشد. اما در مقابل نامحرمان، نه در برخورد با نامزد شرعی‌اش! دختران متدین و با عفت بدانند که این کارها، لازمه تدین و عفت نیست بلکه حرام است. معنا ندارد که دختر، در مقابل نامزدش که به او محرم است و در حقیقت شوهر اوست،‌ خود را مخفی کند.

۷) هدیه دادن:

«هدیه» در جلب دلها و افزایش محبت، نقش عجیبی دارد. لازم نیست که هدیه، گرانقیمت باشد، بکله لازم است زیبا و مورد علاقه طرف باشد و مهمتر آنکه: ظریفانه داده شود! هدیه دادن، ظرافت و سلیقه‌ خاصی را می‌طلبد!

این هم فراموش نشود که: هدیه دادن باید از دو طرف باشد، نه اینکه فقط پسر به دختر یا دختر به پسر بدهد.

۸) نامه نگاریهای محبت آمیز:

نوشتن نامه‌های عاشقانه و پر محبت و با صفا، تأثیر نیکویی در افزایش محبت و استحکام رابطه بین نامزدها دارد. حتی اگر دو نامزد به هم نزدیک باشند و همیشه یکدیگر را ببینند، باز هم نوشتن نامه تأثیر خوبی را دارد. همسرانی را می‌شناسیم که پس از گذشت سالها از زمان ازدواجشان، هنوز نامه‌های دوران نامزدی را نگه داشته و مطالعه می‌کنند و برایشان خاطره انگیر و لذت بخش است.

۹) ملاقاتهای صمیمانه:

دو نامزد باید در این دوران شیرین و به یادماندنی، دیدارهای دوستانه و عاشقانه داشته باشند. این کار نه تنها خلاف عفت نیست بلکه باعث تقویت عفت در هر دو می‌شود. در این ملاقاتها، با یکدیگر صحبت‌های محبت آمیز داشته باشند و به همدیگر عشق و علاقه و محبت نشان دهند و درباره زندگی آینده شان گفتگو کنند و به هم دلگرمی وامید بدهند و با هم به گردش و تفریح و مسافرت بروند.

بیشتر بخوانید:  بهترین راه پیشگیری از بارداری

۱۰) مسافرت‌های کوتاه:

زمینه مناسبی است که در آن جنبه‌های مثبت و منفی اخلاق انسان بطور ناخودآگاه بروز کند و در نتیجه زمینه‌ خوبی است برای شناخت بیشتر. و یکی از دلائل اهمیت مسافرت در این دوران این است که هنوز زندگی رسمی شروع نشده است و هر دو طرف، آمادگی و انعطاف زیادی دارند تا در مقابل انتقاد و پیشنهاد سازنده‌ همسر خود، به اصلاح خویشتن بپردازند.

۱۱) شرکت مشترک در محفلهای معنوی:

از برنامه‌های سازنده این دوران، که در رشد روحی و اخلاقی و افزایش انس و تفاهم بین همسران مؤثر است و بر شکوه این دوران شکوهمند می‌افزاید، شرکت مشترک در محافل و مجالس دینی علمی و اخلاقی است.

۱۲) فراگیری علوم و فنون اداره زندگی و همسرداری و مطالعه کتابهایی در این باره:

بسیاری از جوانان، درباره مسئل گوناگون، معلومات فراوانی دارند، اما درباره همسرداری و ادراه زندگی آینده‌شان، هیچ نمی دانند و یا بسیار کم است . و لازم است با فراگیری علوم و فنون در این زمینه اطلاعات خود را بالاتر برده تا زندگی بهتری داشته باشند

مدت دوران نامزدی : نمی توان مدت خاصی بیان کرد، بلکه به موقعیت و سلیقه افراد بستگی دارد. اما می توان گفت: اگر وضعیت خاصی وجود نداشته باشد (مانند دوران سربازی یا ادامه تحصیل و . . . ) دختر و پسر و خانواده‌هایشان آمادگی لازم را برای عروسی به دست آورده باشند حدود «۶ الی ۹ ماه» برای این دوران زمان مناسبی به نظر می آید.

**کپی برداری از این مطلب  ، فقط با ذکر منبع و درج لینک به آدرس منبع آزاد است . 

بیشتر بخوانید :

چه کسی را به همسری برگزینیم؟ ملاکهای انتخاب همسر

۱۰ نباید مردانه برای قرار ملاقات اول

 

از کانال تلگرم ما دیدن کنید

اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :
loading...

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)”

IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS45LjAubWluLmpzXCI+Ig==--> IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS4xMi4wLm1pbi5qc1wiPiI=--> IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS4xMi4wLm1pbi5qc1wiPiI=--> قالب تفریحی