تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟

مجموعه: اخبار سایت
تاریخ انتشار: 2018-04-10
نویسنده:Ali Maz
تعداد بازدید: 502
تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟
loading...
اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

تک نرخی شدن ارز به صورت خلاصه یعنی فروش ارز به طور خاص دلار با یک قیمت واحد در سراسر کشور. از اواخر سال ۹۶ و  اوایل سال جدید با رشد سریع قیمت دلار مواجه بودیم. به طوری که خرید و فروش دلار در هفته سوم سال ۹۷، به نزدیک ۶۰۰۰ تومان هم رسید. به دلیل وابستگی اقتصاد، افزایش نرخ دلار همیشه همراه با گرانی اجناس خارجی و داخلی بوده است. با افزایش ناگهانی دلار، نگرانی ها بابت آینده اقتصادی کشور بسیار پررنگ شد.

جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت در رابطه با وضعیت بحرانی ارز با حضور رئیس جمهور، معاون اول و وزرای اقتصادی دیشب برگزار شد. خروجی جلسه تک نرخی شدن ارز بود. صدور دستور عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی در قالب ارز تک نرخی برای تمام فعالان اقتصادی بود.

 

ارز مرجع

ارز و به ویژه دلار در اکثر معاملات بین المللی چه وارادات و چه صادارت نقش استفاده می شود. اولین نرخ ارز، ارز مرجع است که توسط بانک مرکزی برای واردات کالاهای ضروری با اولویت ۱ و ۲، مانند دارو و مواد غذایی، مشخص می شود. نرخ ارز مرجع دچار تغییرات ناگهانی نمی شود. جالب است بدانید نرخ ارز مرجع در این روزها ۳۸۰۰ تومان می باشد.

 

ارز آزاد

ارز آزاد که این روزها نقل مجالس است، نرخ ثابتی نداشته و تحت تاثیر عوامل مختلفی است. نرخ ارز آزاد و ویژه دلار آزاد بر حسب گردش بازار عرضه و تقاضا، تحولات سیاسی داخلی و خارجی، تغییرات ارزش جهانی طلا و ده ها عوامل دیگر مشخص می شود. در این میان ارزهای زیارتی، سیاحتی، دانشجویی، بیماری‌های خاص و ماموریت‌های دولتی جای خود را دارد‌.

 

چرا ارز چند نرخی؟

دلار مانند هر کالایی تابع قیمت بازار است و نیاز است در صورت افزایش قیمت کالا‌های دیگر به تناسب بازار قیمت آن افزایش یابد، در این میان ارائه ارز دولتی باعث می‌شود که نرخ ارز به صورت مصنوعی ثابت بماند و قیمت آن افزایش پیدا نکند. این کار باعث می شود هر از چند گاهی، نرخ آزاد دلار به صورت انفجاری، افزایش یابد. از طرف دیگر چند نرخی بودن ارز، تقاضا برای واردات را افزایش می دهد و واردکنندگان، از این موضوع سودهای کلانی می برند.

 

تک نرخی شدن ارز و دلار تک نرخی

دلار تک نرخی یعنی خرید و فروش دلار با یک نرخ مشخص به صورت آزاد و تحت نظارت بانک مرکزی. به گفته کارشناسان، با تک نرخی شدن دلار، اقتصاد ایران به سمت اقتصادی باز پیش می رود. بازار، قیمت دلار را تعیین می کند. دلار بر اساس میزان عرضه و تقاضا، ارزش گذاری می شود و تاثیر عوامل دیگر در قیمت دلار کمرنگ می شود. گرچه ممکن است در ابتدا برای اینکه دلار ارزش واقعی خود را پیدا کند، شاهد نوساناتی باشیم ولی در نهایت تک نرخی شدن ارز به ثبات بازارکمک زیادی می کند. رانت هایی که به دلیل دو نرخی بودن ارز خورده می شود، حذف شده و فضای کسب و کار داخلی رونق می یابد.

 

منبع:

http://www.opex.ir

http://www.donya-e-eqtesad.com

 

اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :
80%
Awesome
  • Design
loading...

مطالب مرتبط

    نظر شما !!!

    نظر شما برای “تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟”

    IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS45LjAubWluLmpzXCI+Ig==--> IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS4xMi4wLm1pbi5qc1wiPiI=--> IjwhLS1cL2pzXC9qcXVlcnktMS4xMi4wLm1pbi5qc1wiPiI=--> قالب تفریحی