آفت‌های دوران نامزدی

مجموعه: دانستنی های قبل از ازدواج
تاریخ انتشار: 2018-01-28
نویسنده:mehrdadno
تعداد بازدید: 76
آفت‌های دوران نامزدی
اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

آفت‌های دوران نامزدی

  • بهانه‌های دل Conflict between man and woman at home

  • توقعات بی جا

  • دخالت و وسوسة جاهلان و مغرضان

  • رعایت نكرده حال والدین

  • زیاده روی در رفت و آمدها 

  • تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه

  • گفتگو دربارة خاطرخواهان قبل

  • غیرت بیجای والدین دختر

در این مقاله از در ۲ دل‌ به آفت های دوران نامزدی می‌پردازیم این آفت‌های احتمالی نسبت به جامعه‌ها و خانواده‌های گوناگون، یكسان نیست، بلكه همانگونه كه عادت و اخلاق و آداب و رسوم وعقاید مردم، متفاوت است، آفات دوران نامزدی و كلاً آفات زندگی خانوادگی نیز متفاوت و گوناگون می‌باشد، زیرا: این آفت‌ها، به اخلاق، حالات، عقاید وآداب و رسوم مردم بستگی دارد. در اینجا. بعضی از این افت‌ها را بیان می‌كنیم تا جوانان و خانواده‌یشان از ایجاد آنها جلوگیری كنند و اگر خدای ناخواسته- بوجود آمد. فوراً آنها را برطرف و علاج نمایند:

۱) بهانه‌های دل: 

یكی از خصوصیات انسان، این است كه: نیروی خیال او، بسیار بلند پرواز است و اگر كنترل و تعدیل نشود به هیچ حدی اكتفا نمی كند و از حقایق و واقعیات می‌گذارد و به عالم رویا و آرزوهای غیرواقعی پرواز می‌كند. از طرف دیگر، حالت مقایسه نیز در انسان، قوی است و آنچه را دارد با آنچه دیگران دارند و یا با آنچه در دنیای خیال به آن رسیده است، مقایسه می‌كنند و معمولاً در این مقایسه‌ها دچار اشتباه و توهم می‌شود و حقایق و واقعیات را آنطور كه هست نمی‌بیند، بلكه آنچه را خود دارد، ناچیز و حقیر می‌پندارد و آنچه را دیگران دارند و یا در عالم خیال به آن رسیده، بزرگ و زییا می‌بیند. روحیة تنوع طلبی انسان نیز به این امر كمك می كند، در نتیجه: دچار تأسف و حسرت و دلسری می شود و آرزوی تبدیل آنچه دارد را به آنچه دیگران دارند یا در خیال پرورانده می‌كند. و یكی از عوامل مهم دلسری و پشیمانی در روابط همسران مقایسه كردن همسر خود با دختران و پسران و همسران دیگر است. و این مقایسه‌ها معمولاً به این نتیجه غلط می‌رسند كه: دیگران، از همسرشان بهترند. این مقایسه هم باطل است و نتیجه‌ای جز حسرت و اندوه و دلسری ندارد.

واقعیت این است كه: وقتی افراد دیگر را با همسر خود مقایسه می‌كنی چون از عیب‌های آنان خبر نداری و فقط حسنهایشان را می‌بینی و از نقص‌های همسرت خبرداری، نتیجه می‌گیری كه همسرت نسبت به اینها كمبود دارد. شاید اگر می‌توانستید از عیب‌های دیگران با خبر شوید آنگاه فقط خوبیهایشان را نمی‌دیدید بنابراین متوجه می‌‌شوید همسرتان از بسیاری از كسانی كه آرزوی همسریشان را داری بهتر است.

بیشتر بخوانید:  این طور برای عروسی آماده شوید. (برنامه عروسی)

۲) توقعات بی‌جا: 

متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود كه: دختر و پسر و یا خانواده هایشان توقعات بی جایی از هم دارند و بارهای سنگینی را بر هم تحمل می‌كنند و این دوران شیرین را تلخ می‌نمایند. این توقعات- معمولاً- مادی  و خرافاتی و برخاستة از رسوم جاهلی است و هر عقل سلیمی آن را محكوم و مردود می‌داند. این امور، باعث دلسری و ناراحتی می‌شود و به زندگی لطمه می‌زند و حتماً از آن باید پرهیز كرد. و اگر بزرگترها چنین مسئائلی را پیش آورند، دختر و پسر باید هوای همدیگر را داشته باشند و علاوه بر اینكه نباید وارد این امور واهی شوند، لازم است از یكدیگر دفاع كنند و هر كدام نگذارند بر دیگری فشار وارد شود. همكاری دختر و پسر و خانواده‌هایشان برای سر و سامان دادن به زندگی آینده، ضرورت كامل دارد و این  توقعات و تحمیل‌ها، خلاف همكای و همدلی و صمیمیت است.

۳) دخالت و وسوسة جاهلان و مغرضان: 

جوانانی را مشاهده كرده‌ایم كه دوران شیرین نامزدی ‌شان و كانون باصفای زندگی‌شان و قلبهای مالامال از محبتشان، بخاطر دخالت‌ها و وسوسه‌ها و فضولیهای یا مغرضان دچار تلخی و سردی و كدورت شده است. زوج های جوان باید مواظب این افراد باشند و در مقابل این دشمنان سعادت، (با همدلی و صمیمت و هوشیاری یكدیگر) مقابله كنند.

۴) رعایت نكردن حال والدین: 

بعضی از فرزندان، پس از اینكه همسر و مونس خود را یافتند، پدر و مادر را فراموش می‌كنند و یا با آنان كم توجه می‌شوند و گاهی نسبت به آنان بی‌ادبی می‌كنند. انسان عاقل آن است كه حال دو طرف را رعایت كند. هم حقوق والدین را ادا كند و هم حقوق همسر را. نه والدین را فدای همسر و نه همسر را فدای والدین كند.

۵) زیاده روی در رفت و آمدها:

رابطة دختر و پسر و خانواده‌یشان در این دوران باید گرم و صمیمی باشد، اما به افراط و زیاده‌روی كشیده نشود، «اعتدال» در هر كاری پسندیده و افراط ناپسند است. اگر رفت و آمدها و مهمانی ها زیاد شود. دو طرف خسته می‌شوند و این خستگی، به محبت‌ها لطمه میزند، بخصوص اگر این دوران طولانی هم بشود. این رفت و‌ آمدها، نباید هیچگونه تحمیل و تكلفی وجود داشته باشد. هیچكدام نباید توقع پذیرایی مفصل و سفرة رنگین و هدیه‌های گرانقیمت داشته باشند و در هر حالی باید حال یكدیگر را رعایت كنند. همچنین بر عروس و داماد لازم است كه حریم عفت و حیا را رعایت كنند، بخصوص در خانواده هایی كه دختر و پسرهای دیگر نیز وجود دارند. بی پروایی نسبت به حریم حیا و عفت، باعث بی حرمتی عروس و داماد نزد والدین و موجب انحراف و گمراهی دیگر دختران و پسران خانواده خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  شش توقع غلط زنان از مردان که پذیرفته نمی شود

۶) تجدید خاطرات ناخوشایند اولیه: 

ممكن است در طول دوران قبل از عقد، كدورتها و ناراحتی‌ها پیش بیاید و خطاهایی از طرفین سر بزند. در هنگام خواستگاری و بله برون و تعیین مهریه و شرایط ازدواج و امور اینگونه‌ای، ممكن است كدورتهایی پیش آمده و مسائلی بین دو خانواده رد و بدل شده باشد و بعضی از بزرگترها و اطرافیان و یا خود دختر و پسر،‌ حرفهای دلسردكننده زده باشند یا بعضی از افراد باعث كدورت‌هایی شده باشند. این كدورت‌ها، نباید به بعد از عقد سرایت كند با خواندن عقد، همه این ناراحتی‌ها باید برطرف گردد و به دوران پس از عقد كشیده نشود. زیرا باعث كم شدن محبت میان زوجین می‌شود و گاهی لطمه های سنگینی بر پیكرة زندگی های نو پا وارده می‌كند.

۷) گفتگو دربارة خاطر خواهان قبل:

بعضی از عروس و دامادها و بستگانشان (خصوصاً مادران و مادربزرگها) برای عزیز كردن خود و یا جبران عقده‌های حقارتشان و یا به هر نیت سوء دیگر، از خواستگاران و خاطر خواهان فراوان سابق خود، نزد یكدیگر سخن می‌گویند و معمولاً تعدادشان را چندین برابر واقعی‌اش افزایش می‌دهند و آنان را به رخ همدیگر می‌كشند. این كار نه تنها آنان را عزیزتر نمی‌كند و هیچ فایده‌ای ندارد. بلكه موجب كدروت خاطرها می‌شود و زیانهای فراوانی به دنبال دارد.

عروس و داماد، علاوه بر اینكه باید خودشان از این سخنان بیهوده و زیانبار خودداری كند، باید از بیان آنها از طرف بستگانشان نیز جلوگیری نمایند و همچنین اگر دلبستگی و علاقه‌ای به كسی داشته‌اند هرگز نباید به همسر خود بگویند و هیچگاه نباید از دختران، پسران، زنان و مردان بیگانه، نزد یكدیگر سخن بگویند. بلكه باید در طی دوران نامزدی با بیان و ابزار احساسات خود نسبت به همسر میزان عشق و علاقه خود را نشان می دهند.

بیشتر بخوانید:  مراحل یک رابطه عاشقانه به چه ترتیب است؟

۸) غیرت بی‌جای والدین دختر: 

بعضی از والدین دختر، غیرت و تعصب بیجا به خرج می‌دهند و از رابطة دوستانة دخترشان با نامزد شرعی‌اش جلوگیری می‌كنند و این كارشان موجب دلسردی و ناراحتی دو نامزد می‌شود.

به چنین پدران و مادرانی می‌گوئیم: اگر شما این داماد را پسندیده‌اید و به او اعتماد دارید و با رضایت و شناخت كافی او را پذیرفته‌اید و او را با همسری شایسته و مناسب برای دخترتان می‌دانید، دیگر جایی برای نگرانی و ممانعت از ملاقات آنان وجود ندارد. اما اگر از او شناخت لازم را ندارید و او را نپسندیده‌اید و به او اعتماد ندارید، پس چرا دخترتان را به عقد او درآورید. شاید بگویید: اگر این دختر، همسر اوست، پس باید او را بردارد و به خانه‌اش ببرد، نه اینكه همسر او باشد و در خانة ما زندگی كند. در پاسخ باید گفت:‌ ضرورت دوران نامزدی توضیح داده شده كه این دوران چقدر ضرورت دارد و لازم است بین عقد و عروسی فاصله باشد. به هر حال، والدین دختر باید حال این دو جوان را رعایت كنند و با تعصب بی جا باعث دلخوری و رنجش آنان نشوند و از طرفی رابطه عروس و داماد با والدین، رابطة صمیمانه و محترمانه‌ای باشد و احترام طرفین كاملاً حفظ شود.

مقاله از در ۲ دل‌

**کپی برداری از این مطلب  ، فقط با ذکر منبع و درج لینک به آدرس منبع آزاد است . 

بیشتر بخوانید :

چه كسی را به همسری برگزینیم؟ ملاكهای انتخاب همسر

۱۰ نباید مردانه برای قرار ملاقات اول

دوران نامزدی ‌(فواید و وظایف دختر و پسر)

 

از كانال تلگرم ما دیدن كنید

اگر این مقاله مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید :

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آفت‌های دوران نامزدی”

قالب تفریحی